Ľudia v Ateliéri LES

Danka Jašková
hlavný pedagóg/sprievodca skupiny Sršňov

…vyštudovala som Liečebnú pedagogiku so zameraním na terapiu hrou, rodinnú terapiu a arteterapiu, v ktorej som sa ďalej vzdelávala i počas postgraduálneho štúdia. Takmer 8 rokov som pracovala v Montessori škole, kde som získala bohatú prax v oblasti alternatívnej pedagogiky, rešpektujúcej komunikácie, individuálneho prístupu, názornosti, alebo tvorivého a kritického myslenia.
…k deťom pristupujem vnímajúc ich potreby, jedinečnosť, spontánnosť a čistotu, s dôrazom na ich vnútorný potenciál, slobodu a samostatnosť, s cieľom rozvíjať ich sebaúctu a lásku k životu.
…mám rada umenie, prírodu, pohyb, cestovanie a kultúru. Často ma môžete stretnúť túlať sa lesom (vo dne i v noci) dýchať čerstvý vzduch. Veľmi ma teší zakladať oheň kresadlom – naučila som sa to len nedávno, no trénujem intenzívne. Tvorím šperky či úžitkové predmety z recyklovaných materiálov. V mojej knižnici nájdete množstvo starých kníh s nádhernými ilustráciami. Milujem chvíle strávené s blízkymi a priateľmi. Baví ma spoznávať inšpiratívnych ľudí a objavovať nové veci.
…v Ateliéri LES zastrešujem predškolskú prípravu, ktorá je zameraná na pozitívny vzťah dieťaťa k učeniu sa cez vnútornú motiváciu, názornosť a praktickú skúsenosť.

Jpeg

Zuzka Došeková
sprievodca v Lesnom klube

Vyštudovala som predškolskú pedagogiku a vždy som hovorila, že v škôlke robiť nebudem. A ako sa hovorí “odriekaného chleba najväčší krajec” tak som nakoniec strávila ako učiteľka v škôlke 6 rokov a popritom učila angličtinu. S deťmi najradšej zdieľam momenty ktoré život prináša, slobodu, emócie, objavovanie, spoznávanie nepoznaného a učenie sa medzi sebou navzájom. Verim, že (nielen) deti majú mať špinavé ruky, strapaté vlasy a šťastné iskry v očiach.
Zbožňujem cestovanie a objavovanie, spoznávanie nových krajov a mravov. Preto som žila v rôznych krajinách sveta, vyskúšala zaujmavé práce, dobrovoľníctvo a stretla mnoho úžasných ľudí, ktorí ma neprestávajú inšpirovať.
Rada behávam dlhé trate, iba počas behu si viem prečistiť večne zaneprázdnenú myseľ, milujem hory a turistiku v každom počasí, yogu, lyžovanie, klasickú literatúru, prednes poézie a moje dve mačky.

Zuzka web

Nikola Váňová
sprievodca v Lesnom klube

V lese, ve skupině lidí, ve společné hře a prožitku, jsem odnepaměti. Začalo to v šesti letech, kdy jsem se stala malým nadšeným členem tábornického oddílu Průzkumník, jemuž jsem na velkou část svého života věnovala celé své srdce, pokračovalo to přes studium Výchovné dramatiky pro Neslyšící na vysoké škole, a prozatím to končí tady, v kouzelném Ateliéru LES. Mám nesmírně ráda ten neustálý pohyb a šum skupiny, její dynamiku. Mám nesmírně ráda sílu a smysl, který skupina dává veškeré aktivitě, kterou v jejím náručí člověk vytváří. Mám nesmírně ráda blízkost, důvěru, vzájemný respekt a pravidla, které ve skupině vznikají. Mám nesmírně ráda společnou každodennost a jednoduchost… a taky ty magické okamžiky v nich.
Myslím, že jsem dětem i dospělým parťákem téměř na všechno. Třeba ráda tančím pomalu i rychle, čtu potichu i nahlas, vyrábím sobě i tobě, uklízím svoje i tvoje, zpívám tajně i… tajně, hraju i hraju si, piju kávu i čaj, vařím i peču, spojuju praktično i nepraktično, studuju astrologii i tanec… a tak.

Nikol web

Dano Lang
sprievodca v Lesnom klube

Milujem: prírodu, logiku, poriadok (ascendent v panne), spravodlivosť, prirodzenosť, ryboLov
Škola: herectvo a pedagogická fakulta (hudobná výchova a hudobné súbory)
Mimoškola: hudobná 1,5 cyklu, výtvarná 2 cykly, dramatický odbor, tenis 7 rokov, Tai či a Či kung 2,5 roka, Joga 0,5 roka
Záľuby: DIY, bushcraft, varenie, chlieb, kvasenie, šitie, uzly, počítač, kosenie kosou.16300180_650255275145865_2752260366242101949_o

Maťka Paštrnáková
hlavný pedagóg/sprievodca skupiny Vĺčat

Objavovať svet za účasti detí je pre mňa veľkým šťastím. Baví ma s deťmi spievať, hrať si a tancovať na hudbu ich duše. Príroda je najlepšie miesto, kde deti môžu byť slobodné a kde sa cítim rovnako slobodne ja.
S láskou sa pri deťoch držím princípu: Pomôž mi, aby som to urobil sám.
Pedagogička a psychologička s výcvikom v muzikoterapii.

28536816_10211358634752602_624006776_n

Zuzana Didová—Dida
sprievodca v Lesnom klube

Som najmladšia spomedzi štyroch súrodencov. Vyrastala som v celkom početnej domácnosti. Tou nemyslím len rodinu, ale napríklad aj deti z našej ulice, ktoré u nás trávili čas. Rada spomínam na plnú záhradu nebojácnych detí a láskavý domov. Čerpám z neho dodnes a som za neho vďačná.

Vyštudovala som Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, momentálne sa venujem vlastnej tvorbe. Rada nachádzam, dokumentujem a objavujem príbehy bežného života okolo mňa a v tomto zmysle sa snažím žiť svoje bežné dni. Zvedavá, vždy ochotná spoznávať, predstavovať si…želať si.

Teší ma byť obklopená detským svetom a len tak zotrvávať v tej prirodzenosti. Veľmi rada sa rozprávam s deťmi a vnímam tú ich nepodmienenú radosť z premýšľania a objavovania.
Chcem deťom dopriať slobodu tvoriť svoj svet, hľadať si vzťah k veciam a hodnotám. Chcem byť pri nich keď to zvládnu.

IMG_0873

Mária Kubasáková
koncepčno pedagogický tvorca – zastrešenie Lesného klubu Ateliér LES, sprievodca v lesnom klube

Mám rada jarné slnko, ticho, hudbu, ležanie na tráve, rýdzi detský humor, hľadanie tej správnej melódie, nočný les, zapálené debaty o všeličom, tanec a intenzívne životné momenty, kedy sa zastaví čas a až „bolí srdce“ z toho, čo nám život ponúka. Možnosť učiť sa. Teší ma vnímať prírodu, zvieratá a ľudí v ich plnom potenciáli. Pri deťoch to platí úplne. V Ateliér LES som od jeho vzniku a zažila som zatiaľ všetky jeho podoby a rast. Čo si na ňom cením, je to čo vnímam ako jeho esenciu, hlboká túžba pretavená do každodennej reality – dať možnosť deťom zažiť seba a svet v neskreslenej podobe, plný zážitkov, veselých aj smutných, možnosti objavovať a BYŤ. Dopriať im na to plnohodnotne prirodzené prostredie prírody a láskavý ľudský prístup. Som vyštudovaná výtvarníčka a architektka, mám absolvované pedagogické minimum, ukončila som štvorročné vzdelávanie s terapeutickým zameraním na Škole empatie v Bratislave (PACE). Vediem v Atelier LES aj mimo kurzy pre dospelých a pre deti, kde prepájam výtvarnú tvorbu s podpornými terapeutickými prvkami, výtvarné tábory pre deti ČARODIELŇA. Robím osobné poradenstvo, kde okrem empatického poradenského rozhovoru pracujem s cítením v tele a vonkajším vyjadrením formou autentického prejavu aktivujúcich okrem porozumenia vnútorných procesov tiež proces liečenia. Som spoluzakladateľkou tvorivej skupiny LaLoba. Som mama 10 ročného Šimona. Vo voľnom čase sa venujem voľnej maľbe, grafike a písaniu poézie, hraniu na klavír, posedeniam s priateľmi, dobrodružnému cestovaniu – po našej planéte aj po iných svetoch.

16143489_646745132163546_6785883500595251818_o

Lidka Dziaková
triedny učiteľ

skúsenosti:
predškolská príprava pre deti od 4 – 6 rokov Integrované Tématické Vyučovanie
a Montessori
sociálne zručnosti, zručnosti života, grafomotorika, výtvarná výchova,
prírodoveda/ekológia
Zelený dom (CVC) – výtvarný krúžok, ateliér, eko maliarik Základná škola – projekt ITV Materská škola – Hippoškôlka, Montessori, LIMBA

17861584_1882956268587621_4897518744575323411_n-1

Pauli Zboranová
triedny učiteľ a koordinátor školy

Svoju kreativitu, trpezlivosť, nenasýtenú zvedavosť, lásku k svetu a k ľuďom okolo seba považujem za dôvody, ktoré moju cestu nasmerovali ku práci s deťmi. Vyštudovala som na UMB v Banskej Bystrici, učiteľstvo 1.- 4. ročník ZŠ. Už počas štúdií som hľadala formy vzdelávania, ktoré by boli plnohodnotné, vzbudzovali v deťoch chuť poznávať nové veci a nikdy nestratiť tú svoju nekonečnú zvedavosť. Najviac je mi blízke učenie cez ITV, kde sa deti prirodzene učia cez vybrané mesačné témy a tak učím doteraz. A ešte, tak ako pán Komenský povedal, hra. Tá je vždy skvelým pomocníkom a nikdy nesklame.

Sedem rokov som pracovala ako učiteľka so špecializáciou na výuku detí s angličtinou ako druhým jazykom v Cardiffe, UK. Táto práca bola pre mňa veľkou školou a poznaním iných národností, kultúr a náboženstiev. Vidieť detskú individualitu a rozvíjať cez ňu poznanie. Rozdávať a prijímať lásku, pretože tá je základným kameňom, vďaka ktorému sa dá postaviť celý vesmír.

Mojou veľkou láskou je príroda, rada chodím na prechádzky nadýchať sa života lesa, zbierať lesné plody a bylinky. Ďalšou neodmysliteľnou súčasťou môjho každodenného života je umenie. Umenie, kde môžem hrať, spievať, tvoriť, maľovať, čokoľvek na povznesenie ducha a dobrej nálady.

????????????????????????????????????

Monika Váňová
družina

Ahoj, volám sa Monika a som usmiata a trochu hlučná učiteľka telesnej výchovy a spoločník detí v lese na všetky poobedné hry, bláznovstvá ale aj tvorivú činnost, vďaka ktorej sa naše deti učia samostatnosti ale aj spolupráci. Stále sa snažím na sebe pracovať, aby som bola deťom dobrým vzorom, človekom ktorému možu veriť. Okrem športu sa venujem aj ručným prácam ako je pletenie a háčkovanie, ale najviac ma za posledné roky chytilo za srdce strojové šitie oblečenia pre deti aj dospelých.. 😉

IMG-20171024-WA0011

Katka Karcolová
hlavná družinárka

Som spoločenská, komunitná duša, ktorá rada vytvára niečo s inými ľuďmi. Milujem slnko v tvári a vietor vo vlasoch, najradšej, keď som na horách a bicykli. Posledných deväť rokov som ponorená do neformálneho vzdelávania, je mi blízka zážitková pedagogika a vzdelávacie (rozvojové) programy pre mladých ľudí, ktoré sa dejú prevažne v outdoorovom prostredí. Od septembra 2020 som súčasťou tímu družinárov v Ateliér LES. K deťom mám blízko, sama sa pokladám za veľké dieťa, ktoré rado objavuje, skúša, tvorí, teší sa z hry, spojenia a objavenia niečoho nového. Teším sa, že spolu s deckami môžem objavovať, učiť sa od nich, od kolegýň a kolegu a vytvárať si svet v akom chcem(e) žiť.
Katka_atelier les
 
Katka Hrdinová
naša kucháročka
Som vášnivá kuchárka a milovníčka dobrej, domácej a hľavne čerstej stravy. Ako doma tak aj v robote rada pripravujem chutné jedlá pre deti aj dospelých. Medzi moje záľuby patrí varenie, príroda, rodina a pivo:-) Žijem v malom domčeku v prírode s manželom a deťmi Miškom a Hankou.
117153936_10218518927709863_5463872843201600466_n

 

Miri Ženišová
správca združenia Ateliér 33

vediem občianske združenie Ateliér 33, vo funkcii štatutára a správcu zabezpečujem chod združenia, financie, správu budov, zásobovanie, mám na starosti stravu a administratívu všeho druhu. Organizujem vnútorné aj verejné akcie združenia, prenájmy priestorov. Som mama školáčky a školáka, príkladná manželka a milovníčka wellnessu :-)

profilovka miri

 

Alica Stodolovská
zakladateľka Ateliéru LES, dnes koncepčný tvorca – zastrešenie školy Ateliér LES a ŽITO

Ateliéru LES, ako to už býva, vznikol zo silnej vnútornej potreby, aby moje i ďalšie deti mohli prežit detstvo v plnej škále emócii, bádania, objavovania a spoznávania samých seba.
Momentálne svoj čas venujem hlavne škole, jej stabilizácii, rozvoju a rastu.
Verím, že je dobré, aby učitelia mali vo svojich triedach voľnú ruku, plnú autonómiu a tým pádom aj niesli zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Kedže sa riadia vlastne sami, ja sa snažim vytvoriť priestor pre ďalsie smerovanie a rozvoj skoly, venujem sa organizácii a otváraniu sa novým výzvam, snažím sa dávať priestor zmysluplným aktivitám a aj ľudom zvonku, ktorí nám vedia veľa odovzdať. Otvárame sa hrám, zážitkom, experimentom a pritom samozrejme robíme aj chyby a učíme sa z nich. Je to pra mňa tá najvyššia škola osobného rastu.

60892724_10211166939849448_4961449845568045056_n